top of page

BIO

Nihan Demirkapı bu güne kadar Rod Stewart’tan Emeli Sande’ye, Brian May’den (The Queen) Olly Murs’e, Michael Bublé’den Josh Groban’a dünyaca ünlü müzisyenlerle çalıştı; Avrupa, Amerika ve Yakın Doğu’da sayısız sahnede konserler verdi. Aralarında Londra’da Abbey Road, Metropolis ve Olympic Stüdyoları gibi tarihi mekanlarda stüdyo çalışmalarına katıldı ve BBC ve ITV kanalları için pek çok televizyon programında sayısız müzisyenle çalıştı. İngiltere’de Kraliyet Ailesi ve İngiltere Kraliçesi için konser verdi, rock grubu Muse ile 2013 yılında Brit Awards’ta beraber sahne aldı. Londra’da Indigo Strings, Siren String Quartet, Duolog, Noah Francis Johnson Band ve Apollo Strings ile devam eden konserlerinin yanı sıra 2014 yılında Istanbul’a taşındı ve kendi Elektro solo Cello projesi olan Cellosonics’i hayata geçirdi. 


Nihan Demirkapı müzik eğitimine İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda, Prof. Reşit Erzin (Viyolonsel) ve Tursunay Musabay (Piyano) ile başladı. 2008 yılında Yüksek Lisans’tan mezun olana dek aynı üniversitede eğitimine devam etti. 


İlk konserini 14 yaşında Vivaldi 2 Viyolonsel Konçertosu ile verdi. 1998-2003 yilları arasında Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’nda aktif olarak görev aldı ve Alexandr Rudin, Fazıl Say, Idil Biret, Tuluyhan Uğurlu, Suna Kan, Gülsin Onay, Tedi Papavrami, Ilia Gringolts, Eva Lind, Anika Vaviç ve Eldar Iskenderov ile çalışma fırsatı elde etti. 


Eğitim hayatı boyunca aralarında Yo Yo MA ve Erica Radermaher’in de (improvizasyon) bulunduğu birden fazla Masterclass’a katıldı. 2002 yılında 12 Cello’dan oluşan ‘Cellistanbul’ oda müziği grubu ile İstanbul içinde ve dışında konserler verdi ve kendi bestesi olan ‘Dance De Rituel’ grubun her konserinde seslendirildi. 2005 yılında arkadaşları ile kurdukları yaylı sazlar kuarteti ile birlikte, Italyan Kültür Merkezi ‘Çağdaş Müzik Günleri’ kapsamında, Ali Doğan Sinangil’in eserinin ‘World Premier’ ini gerçekleştirdi. Aynı sene, başka bir yaylı sazlar kuarteti olan ‘QuartetIST’ ile birlikte Ortaköy Afife Jale Tiyatro Sahnesi’nde her ay düzenli konserler vermeye başladı. 


Aynı senelerde Metropol Senfoni Orkestrası’nda Principal Cellist olarak 7 sene görevini sürdürdü ve Alessandro Safina, Patrizio Buanne, Ömer Faruk Tekbilek, Al Bano, Emma Shaplin ve Gino Castelli gibi isimlerle Türkiye çapında konserler verdi. Bir yandan da, aralarında Sezen Aksu ve Yılmaz Erdoğan’ın da bulunduğu pek çok albüm kayıtlarında yer alıp, TV ve dizi çalışmalarında görev aldı. 


2005 yılında üniversiteden mezun olup, sene sonu mezuniyet konserinde de Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile Shostakovich Cello Konçertosu’nu seslendirdi. 


Bunu takip eden sene İstanbul Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi’nde Cello ve Piyano öğretmenliğine başladı ve 2008 yılında da kurumun Müzik Bölümü Başkanlığı’na getirildi. Bu kapsamlı görev süresince okulun orkestrası, korosu ve konser organizasyonlarını yönetti. Bir taraftan da çalıştığı okulun dahil olduğu bir EU Commenius projesinde müzik direktörlüğü yaptı. Aynı sene Bakırköy’lü Sanatçılar Derneği’nde (BASAD) öğretmenliğe başladı ve İslam Manafov yönetimindeki Genç Senfoni Orkestrası’nda görev aldı. 


Nihan 2009 yılında Londra’ya taşınıp, London Ocean International Orchestra’da Principal Cellist olarak çalışmaya, Indigo Strings ile pek çok organizasyonda görev almaya ve bir yandan da Siren Elektro Yaylı Kuartet ile birlikte dünya çapında konserler vermeye başladı. Emaline Delapaix ile çalışmaya başlaması ile birlikte, bir aylık Almanya turnesi kapsamında, Almanya’nın pek çok kentinde ve pek çok sahnesinde yer aldı. Aynı sene Wigmore Hall’da, kimsesiz çocuklar için ‘Hope and Homes for Children’ projesinde, ‘Children’s Story Suite’ isimli eserin kaydını gerçekleştirdi. Bir yandan the Heritage Orchestra, Corpse of Army Senfoni Orkestrası ve Londra Çağdaş Müzik Orkestrası’nda görev alıp, İngiltere’nin Royal Albert Hall, the O2, Palladium, Bush Hall, Roundhouse ve Ronnie Scott’s gibi önde gelen sahnelerinde konserler verdi.

 
2010 yılında Hertfordshire Music Service’te çalışmaya başlayıp, St Albans Music School, Little Green Junior School ve Grubsers Academy’de Viyolonsel ve Piyano öğretmenliğine başladı. Özel derslerin yanı sıra, ABRSM, London College of Music ve Trinity Guildhall müzik sınavlarına öğrenci hazırlamaya ve sınavlarda profesyonel korrepetitatör (piyano eşlikçi) olarak çalışmaya başladı. Herts Music Service bünyesinde pedogojik CPD eğitimi aldı ve bununla ilgili birden fazla sertifika programına katıldı. 


Aynı senelerde BBC ve ITV kanallarında çalışmaya başlayıp, X Factor, Alan Titchmarsh Show, This Morning, Keith Lemon’s Lemonade, the Southbank Show (SKY TV, Sky Arts Reklami) ve Strictly Come Dancing gibi TV programlarında, Brian May (the Quenn), Rod Stewart, Gary Barlow (Take That), Michael Ball, Muse, Michael Bublé, Russell Watson, Katherine Jenkins, Olly Murs, Josh Groban, Laura Wright, Emeli Sande, Professor Green, The Wanted, The Tenors, Andrea Begley gibi isimlerle çalıştı. Bunlardan başlıcası olarak da, Londra Palladium’da her sene düzenlenen Royal Variety Show’da, Ingiltere Kraliyet Ailesi’nin huzurunda konser verdi. 


Düzenli olarak stüdyo çalışmalarına başlayıp, London Abbey Road, Metropolis, Strongroom, Fortress Studios, The Fish Factory ve Olympic Studios gibi sayılı stüdyolarda Noah Francis Johnson, Paddy Milner gibi isimlerin albüm kayıtlarını ve BBC’de yayınlanan ‘Beautiful People’ dizi müziklerinin kayıtlarını yaptı. 


2013 yılında Apollo Strings’e katılmasıyla beraber, diğer taraftan da kendi projesi olan ‘Cellosonics’ üzerinde çalışmaya başladı. Noah Francis Johnson ile düzenli olarak konser vermeye baslayan Nihan, 2 sene üst üste İspanya’da M80 Radyosu sponsorluğunda turneye çıktı ve Barcelona, Madrid, Valencia, Kanarya Adaları (Las Palmas), Mallorca, Zaragoza, Bilbao, Toledo gibi şehirlerde konserler verdi. Aynı zamanda da İspanya’da ulusal yayın yapan bir çok TV ve radyo programında, Noah Francis Johnson ile beraber performans sergiledi. 


Aynı sene etkinlik menajerliğine ilgi duyarak London City University'de 'Event Management' eğitimini tamamladı.


Müzik kariyeri boyunca Paris’te Louvre Müzesi, Madrid’te Hard Rock Cafe, Dubai’de Burj Khalifa, Los Angeles’ta Santa Manica Bay gibi uluslararası sahnelerde yer alıp; Polonya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Kuveyt gibi ülkelerde de turne ve festivallerde görev aldı. 


Nihan Demirkapı 2014 senesinde İstanbul’a taşındı ve Yıldız Teknik Üniversitesi Pedagojik Formasyon sertifika programını tamamladı. Bir yandan Cellosonics projesini Türkiye'de de hayata geçiren Nihan, bir yandan da TriOnStage (www.trionstage.com) ile sahne almaya ve Sabancı Üniversitesi bünyesinde 'Koro ve Orkestra Danışmanı' olarak çalışmaya başladı. Nihan 2018 yılında Amerikan Robert Koleji bünyesinde Cello Klübü Danışmanlığı görevine başladı; bir yandan konserlerine devam ederken, bir yandan da eğitimcilik görevini burada sürdüyor.

Nihan is a freelance cellist living in Istanbul with a wealth of international experience. She performs music from classical to pop, world music to singer/songwriter and also writes, arranges and records strings in her own studio setup. She makes regular appearances on TV, records in some of the U.K’s and Turkey's top studios and is currently working on a new project CelloSonics.

TV show appearances include X-Factor, Beyaz Show, Alan Titchmarsh Show, This Morning, Keith Lemon’s Lemonade, the Southbank Show (Sky Arts Advert) and Strictly Come Dancing. She has performed with such artists as Brian May, Rod Stewart, Gary Barlow, Michael Ball, Muse, Michael Bublé, Russell Watson, Katherine Jenkins, Olly Murs, Josh Groban, Laura Wright, Joe McElderry, Paddy Milner, Noah Francis, Andrea Begley, Professor Green, Emeli Sande, The Wanted, The Tenors, Ömer Faruk Tekbilek and Emaline Delapaix.

Studio work includes sessions at Abbey Road, Metropolis, Strongroom, Fortress Studios, The Fishfactory and Olympic Studios, recording album tracks, jingles and tv shows such as the BBC series ‘Beautiful People’.

In 2013 Nihan joined the Apollo Strings and started working on her own project. She has been touring in the UK, US, Europe and the Middle East with various groups and acts including Siren String Quartet, Indigo Strings, Duolog (Flute & Cello Duo) and singer / songwriter Noah Francis Johnson.

Nihan began her Cello studies at the State Conservatory, Istanbul Mimar Sinan Fine Arts University in Istanbul, Turkey with Prof. Resit Erzin and in 2008 received her Masters Degree in Cello performing. She gave her first concert at the age of 14 performing Vivaldi Concerto for 2 Cellos. During 1998-2003 she gave many concerts with the Cemal Resit Rey Symphony Orchestra and played with Alexandr Rudin, Fazil Say, Idil Biret, Tuluyhan Uğurlu, Suna Kan and Gulsin Onay, Tedi Papavrami, İlia Gringolts, Eva Lind, Anika Vavic and Eldar Iskenderov.

Nihan was Principal Cellist for the Metropol Symphony Orchestra in Istanbul for 7 years backing artists such as Alessandro Safina, Patrizio Buanne, Al Bano, Emma Shaplin, Gino Castelli.

She has joined many masterclasses during her studies and had the chance to work with Yo Yo Ma and Erica Radermaher in Improvisation.

In 2002 She started playing and touring with the 12 Cello group "Cellistanbul" and her composition ‘Dance De Rituel’ was featured in every concert performance. In 2005 her own quartet performed the World Premier of an Ali Dogan Sinangil's composition at the Italian Culture Center "Modern Music Days". During this year she also joined "QuartetIST" and gave regular concerts at the Afife Jale Theatre Stage. She graduated from the Fine Arts University that same year performing the Shostakovich Cello Concerto with the MSU Symphony Orchestra.

In 2007, She started teaching Cello and Piano at Adiguzel Fine Arts College in Istanbul and became the department chair of Music in 2008 as well as playing in The Young Virtuoso Symphony Orchestra during this year.

After moving to London in 2009, she started playing in the London Ocean International Orchestra and performed Solo Cello on the Children’s Story Suite from “Hope and Homes for Children’ which was recorded at the Wigmore Hall. The same year she played with the Heritage Orchestra, London Contemporary Chamber Orchestra and began performing at many major UK venues including the Royal Albert Hall, the O2, Palladium, Bush Hall, Roundhouse and Ronnie Scott’s as well as international venues such as the Louvre Museum Paris, Hard Rock Cafe Madrid, Burj Khalifa Dubai.

In 2014 Nihan moved to Istanbul, became a part of TriOnStage (www.trionstage.com) and started working on her project called Cellosonics. At the same time she has been working as a Cello tutor at American Robert College as well as gigging all around the world.

bottom of page